niedziela, 1 maja 2011

Poszukiwania czas zacząć czyli Margo w małym mieście

Szukajcie a znajdziecie...tylko czy wszędzie?

Powróciwszy do mojego rodzinnego 24tysięcznego miasteczka zaczęłam od poszukiwania znajomych i odnawiania kontaktów.
To mi się częściowo udaje, ale z trzech bliskich koleżanek z czasów Liceum, została jedna. K.ma męża, śliczną córeczkę i na szczęście mieszka niedaleko. Szczególnie w chwilach smutku i rezygnacji pomagają zabawy i wygłupy z jej zabawną dwulatką oraz wspólne spacery i kawa...

Mieszka tu też moja ulubiona kuzynka An., którą wyciągam wieczorową porą na rowery. Śmigamy polnymi drogami, narzekamy na facetów i pracę/jej/ich brak/ i wymieniamy książkami. Dzięki niej powróciłam do lektury!Brakowało mi książek, ale nie mogłam się skupić na czytaniu...dzięki pożyczonym przez An. "Dziewczynom z Portofino" G. Plebanek, znów zarywam noce:)BTW, gorąco polecam wspomnianą pozycję!!


Hmm i to by było na tyle, jeśli chodzi o znajomych, oczywiście jest jeszcze najbliższa rodzina, ale z tą wiadomo, raz lepiej raz gorzej...
Staram się odnawiać dalsze znajomości, ostatnio przy bibliotece miejskiej spotkałam znajomą poznaną kilka lat temu na stażu.Umówiłyśmy się na ewentualny basen lub spacer:)

Generalnie czuję, że z mojego miasta wyrosłam.Wszystko jest obce, małe, ciasne...często włącznie z umysłami mieszkańców...

Mój program aklimatyzacji i poprawiania samopoczucia obejmuje także poszukiwanie mozliwości rozwoju, tu gdzie na dany moment jestem. Szukałam więc zajęć zarówno sportowych , jak i zawodowych:

Zaczęłam od wizyty w Fundacji-Punkcie konsultacji i wspierania zawodowego.Z nazwy wynikało, że znajdę tam jakies wsparcie i pomoc w aktywizacji zawodowej.Nic bardziej mylnego. Musiałam się mocno namęczyc, by wyciągnąc z pań informacje na temat ew. szkoleń zawodowych(być moze pracując w tak obskurnym budynku, tchnącycm PRLem, tez by mi się nie chciało). Usłyszałam , że nie ma funduszy na projekty i szkoleń w tym roku brak...no chyba ze jednodniowe szkolenia pod koniec maja i czerwca, ale generalnie to nie ma.:)Tak więc po usilnych pertraktacjach zdołałam przekonać panie, że jedniodniowe szkolenie z zakresu prawa pracy np. to lepsze niż nic i chętnie się na nie zgłoszę. Niechętnie wzięły mój nr tel...ciekawe czy zadzwonią...?

Kolejnym punktem programu aktywizacji zawodowej była wizyta w czcigodnym przybytku- Urzędzie Pracy. Odwiedziałam pokoj nr 12, w którym dowiedziałam się, że pula stazy płatnych dla osób z doświadczeniemn zawodowym( a takie podobno mam) została wyczerpana i nie mam co liczyc na ich pomoc, a w pokoju nr 13 powiedziano mi, że żadne tzw. prace interwencyjne mi się nie należą, gdyż mam za wysokie wykształcenie, za dłuo nieprzerwanie pracowałam w ostatnim czasie i nie wychowuję samotnie dziecka.
Pozostaje mi bić się w piersi wołając: Mea culpa, mea culpa...
Na szczęście nie odpuszczałam i w mojej wędrówce po UP trafiłam do pokoju nr 8(moja szcęśliwa cyfra:))...po zarejestrowaniu jako berobotna, będę mogła chociaz zapisac się na szkolenia zwodowe np. podstawy księgowości i kurs interpersonalny, a przy odrobinie szczęscia i duuuużej determinacji moze nawet uda mi się zapisać indywidualnie na szkolenie z zakresu apikacji biurowych...no no! Po weekendzie ide się rejestrowac i zapisywać...
Ofert pracy oczywiście nie ma...oprócz tych dla murarzy i spawaczy...(nie ma jak fach w ręku).

Stwierdziwszy,że od ręki zajęcia nie znajdę, udałam się w kierunku lokalnego Centrum Kultury, gdzie znajduje się obok sali kinowej miejskie Centrum Wolontariatu.Tam zastałam drzwi zamknięte na głucho, brak jakichkolwiek danych teleadresowych, tylko kilka plakatów nt. ogólnopolskich akcji społecznych i ...panie sprzątające PRLowskie wnętrza starego kina.Na moje uprzejme pytanie kiedy mogę kogoś zastać w Centrum, odpowiedziały jedna przez drugą, że pracują tam we wtorki(tego dnia był właśnie wtorek)...no ale dzisiaj nikogo nie ma...

Nie odpuszczałam i w tym zakresie. Zapukałam do świetlicy przy mojej parafii, gdzie znajduje się Koło Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym...zostałam powitana z otwartymi ramionami jako wolontariuszka, ale i obsadzona niemal na siłę na w roli pedagoga, którego krzesło od dłuższego czasu stoi puste...no zobaczymy, jak sobie poradzę w zawodzie, od którego uciekałam skutecznie od zakończenia studiów...ale podobno nie chodzi o to, by wyzbyć się lęku, ale by działać pomimo niego!

Podsumowując, pracy szukam nadal w stolicy, ale zajęć dodatkowych w obecnym miejscu pobytu.
Wśród zajęć dodatkowych szukam tych ruchowych, pomagają wyrzucić trochę efektów ubocznych stresu. Jednak i w tym zakresie nie jest łatwo w małym mieście.Udałam się na poszukiwania zajęć fitnessu...przeszłam całe miasto(zajmuje to ok 45min:), a jak dotarłam do miejsca. gdzie niedawno pojawił się klub sportowy, zastałam już tylko tablicę "Lokal do wynajęcia"...

Staram się biegać na basen raz w tygodniu, dopóki jest otwarty(od czerwca przez całe wakacje przerwa!) oraz czasem truchtam pomiędzy polami lub wyciągam dziewczyny na spacery...oczywiście za każdym razem, jak jestem w Warszawie, idę do klubu sportowego, gdzie podczas aerobiku czuję się fantastycznie...odrywam mysli od kłopotów, skupiam się na ćwiczeniach przy energetycznej muzyce...fajnie byłoby pewnie prowadzić takie zajęcia...hmm.

eh chyba za długo już siedzę bez ruchu w domu, zaczynam myśleć o braku pracy, pieniędzy...Warszawy, wsparcia, miłości...i z lawiną spadam w dół...i wszystkie powyższe starania tracą na znaczeniu w obliczu poczucia osamotnienia i bezsilności, otaczającej mnie karłowatej rzeczywistości,,,czemu brak mi sił, wiary, mocy?

Chcę wziąć się za pracę!Pod koniec tygodnia mam interview z anglojęzycznym dyrektorem działu IT w instytucji finansowej...to moja szansa, a ja w siebie nie wierzę, w moje zdolności językowe:(. Chcę przygotować się do tej rozmowy- napisać sobie informacje na temat moich doświadczeń zawodowych itp. in english, poczytac o pocwiczyć,poczytac o firmie...a jakos nie mogę się zmobilizować. Nie jest to stanowisko o jakim marzę, ale w obecnej sytuacji , praca nawet na kilka miesięcy byłaby dobra...więc? Gdzie moja energia do działania?
Chyba potrzebuję ruchu...może to mnie odblokuje?

1 komentarz: