sobota, 30 marca 2013

PMS - czy to może zabić??

Pytanie na poważnie. Jednym z objawów tego podstępnego syndromu są myśli samobójcze.Znam osobiście takie przypadki. Mi jeszcze nieco brakuje, ale...

Od dwóch dni walczę...nieustanie, ciężkie, przytłaczające fale smutku odpuszczają tylko na chwilę.
To niemal fizyczne doznanie przygnębienia i rozpaczy, które zapiera dech w piersiach i wyciska łzy.
Zawsze w takich chwilach zastanawiam się ile kobiet cierpi z powodu wahań poziomu hormonów, ile  z nich sie wścieka z byle powody, wybucha płaczem w najmniej odpowiednich momentach, ile ma nieznośne bóle głowy...i ile z nich zdaje sobie sprawę, czemu tak się dzieje?

Mnie najbardziej niepokoi ten smutek, czuję ucisk na przeponie, tak, że wzdycham i ziewam co chwilę...chciałabym przespać taki stan. Nie bardzo wiem, jak sobie pomóc. 
Zaczynam kombinować: co się dzieje, a może to depresja, a może skutki terapii, a może pogoda, a może po prostu samotność, a może powinnam to jakoś leczyć, zbadać ...itp, itd. Takie rozkminianie nie polepsza mojej psychicznej kondycji.Pozostają Google. Szperam. Znajduję co nieco o objawach PMS:

"Większość kobiet wie, jakie są objawy PMS, nie u wszystkich jednak przebiegają tak samo. Trwa od kilku do kilkunastu dni i nasila się tuż przed wystąpieniem miesiączki. Sydnromy można podzielić na fizyczne i psychiczne. W tym czasie mogą dręczyć nas, m.in.: migrenowe bóle i zawroty głowy, bóle i obrzęk piersi, opuchlizna nóg i dłoni, przyrost wagi (1-3 kg.), bóle kręgosłupa, wypryski skórne, nudności, wymioty, zaparcia lub biegunki, zaburzenia apetytu, przetłuszczanie włosów, nadmierne pocenie się i uczucie gorąca, problemy z koncentracją, zaostrzenie objawów w chorobach przewlekłych - astmie, alergiach, cukrzycy, spadek odporności na stres, bezsennośc, niekontrolowane ataki paniki, wybuchy gniewu lub płaczu, brak kontroli nad emocjami, głęboki smutek (dysforia), myśli samobójcze, lęki."
(http://w-spodnicy.ofeminin.pl/Tekst/Zdrowie/525787,1,Pms-objawy-i-sposoby-lagodzenia.html)Świetnie mam całkiem sporo znienawidzonych objawów. Jak sobie pomóc? Też coś napisali, choć to zapewne kwestia indywidualna. Osobiście wiem, że pomaga mi aktywność fizyczna. Tym razem średnio dostępna, za oknem zaspy "wiosennego śniegu", co skutecznie zniechęca do  biegania czy wyjścia na basen. karta na fitness z kolei powyżej moich obecnych finansowych możliwości...piękne wymówki swoja drogą ;) W końcu można poskakać w domu przy muzyce, a jakże można, trzeba tylko chcieć. Na  kiepski nastrój pomaga tez pisanie, wygadanie się, co właśnie czynię:) Co więcej...wypłakanie się w poduszkę, melisa i batonik zbożowy,ale z czekoladą, spotkanie z kimś życzliwym, przytulanie się, sen...odwrócenie uwagi np. poprzez skupienie na jakiejś aktywności ruchowej, choćby sprzątaniu, gotowaniu...albo właśnie pisaniu :).


A co mi poradzą na w-spodnicy.ofeminin.pl ?

  •  dieta oparta na dwóch zasadach - dużo pełnowartościowego białka i eliminacja cukrów prostych. Najlepięj sięgać po: chude mięso, ryby, drób, orzechy (bez soli), jajka, chude przetwory mleczne. Do tego produkty pełnoziarniste, brokuły, sałaty. Należy unikać soli, która zatrzymuje wodę w organizmie. 
  • witaminy " (można kupić w aptece suplementy witaminowe dla kobiet): A, C, E, B6 oraz magnez (!).
  • Zamiast popołudniowej kawy lepiej zaparzyć sobie filiżankę melisy lub rumianku.
  • Niezbędny jest lekki wysiłek fizyczny - gimnastyka, joga, spacer. 
  • W aptece można nabyć bez recepty delikatne środki pomagające przy problemach z PMS-em. Wśród nich znane są krople Mastodyn N, Feminon, a także kapsułki Neoglandyna. Oba preparaty przynoszą ulgę po okołu sześciu tygodniach stosowania. Kobietom poleca się również oset mleczny - ma nie tylko udział w profilaktyce chorób narządów rodnych u kobiet, ale też osłania wątrobę.
  •  aromaterapia. Olejek z drzewa różanego łagodzi nie tylko bóle głowy, ale też pomaga przywrócić równowagę nerwową i poradzić sobie z apatią. Na bóle menstruacyjne i zaburzenia krążenia zalecany jest olejek anyżkowy. Olejek cyprysowy natomiast działa uspokajająco. Lęki, nerwowość, napięcia emocjonalne złagodzi kąpiel z dodatkiem olejku geraniowego, melisowego lub lawednowego. 
  • Ważne, żeby podczas występowania objawów napięcia przedmiesiączkowego znaleźć czas na relaks i sen

Ok, sen i relaks, być może. Wypróbuję nieco później, teraz uciekam się pakować i w drogę na "rodzinne białe święta...Wielkiej Nocy",  jak na Słoika przystało. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz